Změna barevnosti tisku
Čekání na nové tiskové reference Fogra je u konce. Na konci září 2015 byly uvedeny dvě nové Fogra reference pro popis barevnosti ofsetového archového tisku na natíraný (coated) a nenatírany (uncoated) substrát. Současně s tím jsou k dispozici i dva ICC profily – PSO Cotaed a PSO Uncoated – které lze používat při přípravě tiskových dat a pro simulace v digitálním nátisku.
Nutno říci, že změna barevnosti ve srovnání se staršími Fogra referencemi, je významná. Jak jistě dobře víte, tiskové materiály typu křída a bezdřevý ofsetový papír jsou stále více a více „syceny“ tzv. optickými zjasňovači. Ty reagují na UV složku záření obsaženou v denním světle a emitují zpět do prostoru modré vlnové délky. Tím se papír jeví jako modřejší, tedy opticky studenější a bělejší, což se samozřejmě promítne do celé barevnosti tisku. Proto dlouhou dobu panoval nesoulad mezi digitálním nátiskem reprezentující starou referenci Fogra39 a vlastním ofsetovým tiskem. Dosavadní nátiskovací materiály byly bez OBA komponentů, také Fogra39 byla změřena na papíru bez optických zjasňovačů. Vizuálně byl digitální nátisk vždy výrazně teplejší a žlutější než vlastní ofsetový tisk, byť ten dopovídal normě ISO 12647-2 z roku 2007.
Fogra51/52
Reference Fogra51/52 popisují barevnost tisku na natíraném (PS1) a nenatíraném (PS5) materiálu při shodě tiskového procesu s normou ISO 12647-2 z roku 2013 (barevné rozsahy CD1 a CD5). Zachycují barevnost tisku včetně vlivu optických zjasňovačů, které celý gamut tisku posunují do modřejších oblastí. Pokud bychom se na barvy podívali z pohledu měření, tak u všech odstínů jde o posun zejména v ose b a to do zápornějších hodnot. Aby bylo možno měřit vliv OBA zjasňovačů na barevnost, reprezentovanou CIE Lab hodnotami, již dříve výrobci měřicích přístrojů implementovali mód měření M1.