ISO 12647-7:2016
Dokončíme popis novinek, resp. nových či upravených znění ISO normy 12647-7, která definuje postupy pro ověření kvality digitálního nátisku.
Opakovatelnost zhotovení nátisku
Vytisknou se dvě kopie stejného obrazu opatřeného měřitelnou škálou a to v intervalu 1 den (24 hodin). Měří se plné a rastrové plochy primárních barev a plné plochy barev sekundárních. Změna barevnosti musí být:
1. Maximální chyba DE00 musí být < 2,0
Mechanická odolnost nátisku
V této ISO normě (podobně jako i ve starších verzích) je popsána procedura, jak zjistit mechanickou odolnost nátisku. Jde o abrazivní test, kdy definovaným gumovým těžítkem, které má určenou hmotnost, je nátisk přejížděn určeným počtem cyklů a je zjišťován otěr, který tento pohyb způsobil.
Rozlišovací schopnost nátisku a kvalita přechodů
Rozlišovací schopnost digitálního nátisku je definována jako schopnost tisku malých objekt tak, aby byly korektně reprodukovatelné, na nátisku jasně rozpoznatelné a měly správný tvar bez deformací. Používá se tisk malého textu a jemných linek. Rozlišení inkoustové tiskárny musí být takové, aby byl korektně reprodukován, tedy čitelný objet typu:
1. Jednobarevný nepatkový pozitivní text až do velikost 2 body.
2. Jednobarevný nepatkový negativní text až do velikosti 8 bodů.
3. Jednobarevná pozitivní linka až do síly 2 bodů.
Přesnost soutisku je pak definována na hodnotě 0,05 mm (tedy 2násobně vyšší hodnota než je definována u vlastního ofsetového tisku). Kvalita přechodů se hodntí pouze vizuálně (pod korektním osvětlení dle ISO 3664) a v přechodech nesmí být viditelné žádné skoky či jiné nehomogenity.
Informace o vzniku nátisku
Jde o tzv. margin information, neboli o informační text, který popisuje vznik daného konkrétního nátisku. Informace se dělí na striktně vyžadované a na doporučené.