Newsletter 06/2014 (březen) Technický arch: Homogenita tisku přes šířku

Verze PDF

Technický arch: Homogenita tisku přes šířku archu

Zahajujeme krátký seriál o tom, jak si ověřit základní technické parametry tiskového stroje, zejména archového. Mezi ně patří:

1. homogenita tisku (nánosu barvy) přes šířku tiskového archu
2. homogenity nánosu vlhčicího roztoku přes šířku archu
3. s výše uvedenými souvisí i homogenita TVI přes šířku archu
4. homogenita tisku (nánosu barvy) přes výšku archu
5. s tím související homogenita TVI přes výšku archu
6.správně seřízené předávky mezi tiskovými stolicemi (nejčastější příčina jevu dublování)
7. správné dávkování vlhčicího roztoku a funkčnost roztěrů (nejčastější příčina jevu šablonování)
8. další mechanické problémy jako je smyk (problém s nákružky) či vibrace stroje

Technický arch

Technický arch pro určení homogenity v šíři tisku je poměrně jednoduchý. Nejdříve si zjistěte počet zón barevníku a jejich šíři, např. stroje Heidelberg mají šíři zóny 35 mm, stroje manroland pak 30 mm. Na tiskovém archu si naznačte jejich pozice, abyste mohli v jednotlivých zónách měřit. Technický arch pro určení homogenity v šířce archu se skládá ze tří komponent, shodných pro každou barvu:

1. plná plocha tiskové barvy v celé šíři archu
2. rastrový plocha, např. 40 % tiskové barvy v celé šíři
3. testovací prvek pro určená korektního dávkování vlhčení, stejný v každé zóně

 

Prvek pro určení korektního nánosu vlhčicího roztoku se skládá z přechodů barvy ve stínech (ze 100 % do 80 %), resp. z celého přechodu od stínů do světel (ze 100 % do 0 %). Ostatní prvky pro určení homogenity denzity a nárůstu tiskového bodu jsou velmi snadno realizovatelné pouhými pruhy barev ve 100% a 40% krytí. 

Homogenita přes šířku

Tyto testy ukazují jak korektně je dávkována barva a vlhčicí roztok v celé šíři tiskového archu. Technický arch se tiskne se stejným nastavením všech zón barevníku, např. v 1/3 celého rozsahu. Teoreticky by tedy ve všech místech měla být shodná denzita tiskové barvy, shodná hodnota TVI a všechny přechody barev v testovací prvek pro vlhčení měly být shodné. Měření provedeme následovně:

1. Ve vybraných zónách se změří denzita barvy. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší denzitou by měl být do 0.10 D (ideálně do 0,05 D)
2. Ve vybraných zónách se změří TVI barvy. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotu TVI by měl být do 3 %.
3. Prohlédnout všechny prvky pro test vlhčení a zjistit, zda jsou přechody shodné, nebo se někde zalévají více a někde méně.

Způsobené problémy

Nejčastěji je nehomogenita přes šířku archu způsobena tím, že jednotlivá šoupátka v zónách barevníku nejsou nastavena shodně a nedokáží tak dávat shodné množství tiskové barvy. Oprava je možná tím, že se nastaví shodný nulový odběr v zónách. ev. se servisně vyladí shodná reakce zón na shodný povel. Problémem mohou být také staré barevníkové válce, které již nemají ve všech místech povrchu stejné vlastnosti.

Problémy s vlhčením jsou zejména na krajích tiskového archu. Některé stroje umožní vlhčicí válce, které dodávají vlhčicí roztok na desku, tzv. vykřivit, tedy na jednom okraji archu štěrbinu zvětšit nebo zmenšit, aby se na desku dostalo více nebo méně vlhčicího přípravku.  Problémem mohou být také staré vlhčicí válce, které si zaslouží výměnu.

Závěr

Takovýto test se může provádět 1x až 2x ta rok, nebo vždy při pochybách o technickém stavu tiskového stroje.