ISO normy pro ofsetový tisk
Do konce letošního roku si budeme analyzovat obsah a praktické nasazení vybraných tiskových ISO norem. Začneme těmi nejdůležitějšími, které se týkají archového ofsetového tisku.
ISO 2846
Tato norma má název „Výroba a test tiskových barev“ a jde vlastně o sadu norem, kterou užívají výrobci tiskových barev pro testy kvality své produkce. Definuje se zde barevnost a průhlednost tiskových barev jak pro ofsetovou produkci (archový, rotační heatset/coldset), tak i hlubotiskovou a flexotiskovou produkci. Tiskovými barvami pro ofsetový archový tisk se zabývá část 2846-1. Výrobce musí tiskovou barvu namíchat tak, aby při nánosu vrstvy mezi 0,7 až 1,1 µm byla na tiskovém substrátu změřena barevnost v toleranci DE pod hodnotou 4 ke specifikovaným cílovým koordinátům CIE Lab. Dále se měří průhlednost tiskové barvy. Do této chvíle jde o metodu testování velmi podobnou klasické tiskové ISO normě 12647-2 - od ní se však výrazně liší způsobem nanášení barvy na papír. Proces „tisku“ je totiž bezvodý, suchý, bez přítomnosti vlhčícího roztoku a bez tiskové desky. Navíc papír je specifický, jde o materiál jednoho druhu, bez optických zjasňovačů. Takže splnění této „výrobní“ ISO normy nezajistí splnění „praktické“ tiskové normy ISO 12647-2.
ISO 12647-2
Tato norma ISO 12647-2 je modlou a přísahou všech ofsetových tiskařů – jde o nejpoužívanější tiskovou ISO normu, definující parametry a jejich tolerance, které mají být splněny, aby výsledek ofsetového tisku byl barevně v pořádku. V této ISO normě se definují skupiny materiálů, dnes 2 pro archový a 6 pro kotoučový tiskový proces, pro které je specifikována stejná barevnost, tzv. Color Description (CD 1 až CD8). Skupiny papíru jsou definovány s ohledem na reálné materiály, zejména na jejich plošnou hmotnost, bělost a barevný nádech, novinkou je definice množství OBA zjasňovačů. Pro takto definovaný materiál je pak popsán barevný gamut a to dvěma veličinami: