Newsletter 20/2014 (prosinec) ISO normy v přípravě

Verze PDF

ISO normy v přípravě

Ukážeme si, že vývoj ve standardizaci tiskové produkce jde stále dál a představíme si krátce tři ISO normy, které se chystají ke svému vydání v příštím roce 2015.

ISO/FDIS 15339

Tisková norma ISO 15339 – Kontrola barevnosti tiskových procesů (multiple technologies) – je ve finální fázi návrhu (tedy těsně před vydáním). Bude to ISO norma popisující kontrolu barevnosti tiskoviny, zhotovené libovolnou tiskovou technologií. Zatímco klasické „tiskové“ normy ISO 12647 definují procesní parametry, tedy zejména dávkování barvy a nárůst tiskového bodu, tato ISO norma má za cíl kontrolu barevnosti pouze pomocí hodnot CIE Lab. Zajímavostí je dělení kvality tisku do 3 úrovní podle splněné tolerance – Level A, Level B a Level C – což je významný rozdíl od „tiskových“ norem, které mají pouze jednu sadu tolerancí a tiskový arch je buď splnil, nebo nesplnil. Navíc tyto normy jsou poplatné pouze určené technologii, proto existují verze pro ofsetový tisk, novinový tisk, flexotisk, hlubotisk, sítotisk atd. Nová norma ISO 15339 však umožní shodným způsobem kontrolovat cokoliv, co bylo vytištěno – tedy kromě výše uvedených druhů tisku, pak v sobě zahrnuje všechny třídy digitálního tisku od tradičního laserového, přes tiskové stroje Indigo až po inkoustové systémy (velkoformátové nebo produkční). Samozřejmě vztah mezi normami ISO 12647 a ISO 15339 existuje – první z norem je spíše technická, zaměřená na řízení tiskového stroje, druhá je spíše kontrolní – při splnění „technické“ normy se tiskovina vždy vejde so jedné z „kvalit“ nové normy ISO 15399. Ale zpřesňování tisku a zužování výrobních tolerancí, lepší výběr tiskových barev a substrátů, pak mohou vést ke splnění nejpřísnějších kritérií Level A. ISO 15339 se rozpadá na dvě „subnormy“, první část definuje metody měření a kritéria kvality, druhá část pak definuje celkem 7 referenčních gamutů, ke kterým je barevnost tiskoviny vztahována.  Jde o typizované gamuty od nejmenšího v podobě novinového tisku,

přes gamuty ofsetových tisků na kotoučových strojích na materiály typu SC a LWC, přes klasický archový tisk na nenatírané materiály (KL/KM) až po tzv. extended gamut, tedy velký gamut určený pro VLF tiskové inkoustové procesy, nebo pro HiFi tisk. Většina z těchto gamutů (mají název CRPC 1 – 7, tedy „Characterized reference printing conditions“) má reálně svůj ekvivalent v referenci Fogra nebo Ifra, tedy CRPC 6 rovná se Fogra39L. Rozdělení ISO 15339 na 2 části má svůj význam. Zatímco metody a toleranční schémata budou stále stejná, referenční CRPC se budou měnit, k významné změně dojde hned začátkem roku 2015, kdy Fogra39L bude nahrazena Fogra51L (v závislosti na měření OBA optických zjasňovačů).

ISO/DIS 14861

Softproofing (barevně věrný náhled na monitoru) je již poměrně běžným doplňkem ovládacího pultu tiskového stroje, zejména pokud jde o kotoučové stroje. Jeho nasazení, kalibrace a sesouhlasení s okolním osvětlením je dnes předmětem spíše pokusů a omylů, než přesné a jasně definované práce. Proto se připravuje nová ISO norma, která popíše barevný monitor umístěný do ovládacího pultu tiskového stroje, kdy není vůbec snadné sladit nastavení monitoru s okolním osvětlením.

ISO/CD 18620

Všem, kteří pravidelně kalibrují nárůstové křivky tiskových strojů přijde vhod nová ISO norma  s názvem „Standardizace kompenzačních křivek“. Dnes každý rip, každé workflow používá jiný systém definice (jiný formát) kompenzačních křivek. V velmi ranném stádiu vývoje je norma, která by měla formátově kompenzační křivky sjednotit.

Závěr

Nové aktivity skupiny TC 130, která se v rámci ISO stará o vývoj grafických norem, je poměrně jasně definován a zdá se mi, že dobře čtou potřeby praxe.