Technický arch: Dublování a pasování
Pokračujeme v seriálu o tom, jak si ověřit základní technické parametry tiskového stroje. Nyní se podíváme asi na nejzávažnější chybu v tisku, na problém zvaný dublování, zároveň s tím si ukážeme prvek pro měření přesnosti soutisku:
1. detekce dublování (žebříčky SLUR)
2. měření přesnosti předávek mezi stolicemi (prvek SID)
3. měření pasování, tedy soutisku (prvek NONIUS)
Detekce dublování
Dublování vzniká zpětným přenosem barvy z ofsetového potahu (gumy) na papír. Zpětný přenos barvy nastává sice vždy, ale dublováním se stane, až když se barva dostane mimo pozice tiskových bodu, kde vytvoří jakoby stín, jakoby sekundární tiskový bod. Ten je sice mnohem světlejší než primární tiskový bod, ale s velkým vlivem na hodnotu nárůstu tiskového bodu. Za problémem stojí nepřesná předávka mezi tiskovými věžemi, kdy každý ze dvou sestav chapačů transportuje tiskový arch malinko odlišně. Technický prvek pro detekci dublování se nazývá SLUR a obsahuje jemné linky ve směru tisku a stejné linky kolmo na směr tisku. Linka a mezera mezi linkami mají stejnou velikost a musí simulovat 50% rastr při zvoleném rozlišení osvitu (prvek musí být odlišný pro 2400 dpi a pro 2540 dpi). Tento prvek se může jako pole dát do tiskové škály, nebo jej rozmnožit, vyrobit celý pás těchto linek a podobně jako u testů homogenity nánosu barvy jej umístit přes celou výšku archu, aby bylo možno kontrolovat tento parametr v různých místech archu. To je důležité pro technické testy, kdy je nutno od sebe odlišit dublování vzniklé předávkami (projeví se všude v ploše archu) a dublování vzniklé nestejnoměrným roztahování papíru (to se projeví jen na konci archu). Detekce může být dvojího druhu:
1. pole SLUR v tiskové škále (určeno pro kontrolu u každé zakázky)
2. horizontální/vertikální linky přes celou výšku archu (určeno pro technické testy)
Vyhodnocení přítomnosti dublování se provede změřením denzity obou částí pole SLUR. Na linkách ve směru tisku se dublování z principu nemůže projevit, na linkách kolmo na směr tisku se projeví nejmarkantněji, takže pole „ztmavne“, neboli naměřená denzita je vyšší než na ta naměřená na linkách po směru tisku. Pokud je rozdíl věští než 10 % (někde se uvádí 7 %) jedná se „dubl“.