Kalibrace tiskového procesu 2/3
V minulém čísle Newsletteru byla řeč o technické zprávě ISO 10128 a o metodě kalibrace tiskového procesu kompenzační křivkou s cílem vymodelovat normovaný nárůst tiskového bodu. Krátce si zopakuje něco o této ISO normě.
TS/ISO 10128
Technická zpráva ISO 10128 definuje 2 metody kalibrací tiskových procesů:
1. Kalibrace pomocí kompenzační křivky, která upraví výsledný průběh TVI křivky tiskového systému. Tato metoda se rozpadá na dvě podskupiny:
a) Kompenzační křivky s cílem zajistit shodný průběh TVI křivky jaký definuje reference.
b) Kompenzační křivky s cílem zajistit neutralitu soutisku barev CMY/CMYK.
2. Kalibrace pomocí převodů CMYK/CMYK, které transformují vyjádření barvy v referenčním prostoru do prostoru tiskového systému.
Zajištění neutrálního soutisku (G7)
Metoda vytvoření kompenzační křivky s cílem zajistit neutralitu tisku jde na problém kalibrací z jiného směru. Byla vyvinuta v Americe fotografy, kteří se rozhodli fotografické principy převést do tiskového procesu. A fotografové od nepaměti na scénu umisťují kartičku, na které jsou pole s neutrální šedou barvou (resp. mají zde jak bílou a černou, tak i několik šedých v různých intenzitách), pomocí kterých pak ladí expozici, resp. dnes digitální snímek, na kterém vyrovnávají histogram a gradaci, aby neutrální šedé plochy byly opravdu neutrální. Na základě jejich chápání šedých barev vznikl graf tzv. neutrální šedé denzity (Neutral Print Density Curve NPDC), který říká, jak má neutrální šedá (odstín a gradace) vypadat v celém průběhu rastrových hodnot od 1 % do 99 %. Metoda, která dostala název G7 (písmeno G jako Gray, číslice 7 jako sedm tiskových kanálů), nepotřebuje pro svoji správnou práci žádné předpoklady, které omezují její platnost. Lze ji používat jak pro klasické tiskové technologie jako je ofset, či flexo, tak i pro digitální tiskové systémy (inkjet, laser). Lze ji používat pro jakékoliv substráty, protože akceptuje jejich vliv na barevnost. Lze ji použít pro jakékoliv tiskové rastry a pro jakékoliv tiskové barvy. Na rozdíl od metody kompenzačních křivek s cílem vytvořit referenční křivku, která pro měření „rastrů“ používá měření denzitometrické (tedy popisujíc pouze geometrii tiskového bodu bez vlivu barvy a substrátu), metoda neutrální denzity G7 pro měření rastrů používá měření spektrální. A měří se nejenom separátní škály CMYK, ale i soutisky CMYK a to v oblasti neutrálních tónů.