Newsletter 15/2014 (září) Tiskové ISO normy

Verze PDF

Přehled tiskových ISO norem

Stručně si shrneme ty ISO normy, které mají přímý dopad na zpracování a reprodukci grafické informace. K některým se v jejich aktuálním znění vrátíme v podzimním seriálu.

Výběr z platných ISO norem

ISO 15930 – PDF/X data – jde o normy definující základní vlastnosti formátu PDF/X. Nejdůležitější je dnes část sedm (tedy 15930-7), která popisuje nastupující formát PDF/X-4, který může obsahovat živé průhlednosti a volitelný obsah. Dalším zpřesnění kontrolních podmínek se zabývá skupina GWG.
ISO 2846 – Výroba a test tiskových barev – je sada norem, kterou užívají výrobci tiskových barev pro testy kvality své produkce. Definuje se zde barevnost a průhlednost tiskových barev jak pro ofsetovou produkci (archový, rotační heatset/coldset), tak i hlubotiskovou a flexotiskovou produkci.
ISO 3664 – Osvětlení – je norma určují podmínky, za kterých je přípustné vizuálně kontrolovat (srovnávat) tiskoviny jak mezi sebou, tak vzhledem k náhledu na monitoru. Této normě by měly vyhovovat všechny náhledové lightboxy, nebo pulty u tiskových strojů.
ISO 13655 – Podmínky měření (spektrální) – tato norma definuje technické podmínky spektrálního a kolorimetrického měření barev. V ní naleznete zejména specifikaci dnes tak populárních měření M0/ M1/M2 a M3. Užívají ji zejména výrobci měřicích systémů.
ISO 12646 – Podmínky zobrazování (kalibrace) grafického monitoru – tato norma specifikuje, jak vlastní nastavení monitoru (bílý bod, jas, gamma), tak i okolní prostředí, aby shoda obrazu na monitoru a obrazu v lightboxu byla co nevyšší.
ISO 12647-1 – Názvosloví a metodika pro měření tiskových procesů – jde o základní ISO normu, definující základní požadavky na kontrolu kvality tiskové produkce. Asi nejdůležitější informací je pozice a obsah tiskové škály.
ISO 12647-2 – Ofsetový tiskový proces (archový a kotoučový heatsetový) – jde o nejpoužívanější tiskovou ISO normu, definující parametry a jejich tolerance, které mají být splněny, aby výsledek ofsetového tisku byl barevně v pořádku. Důležitou změnou je metoda měření M1 pro zaznamenání množství OBA příměsí v tiskovém substrátu.

ISO 12647-3 – Ofsetový tiskový proces (kotoučový coldsetový) – to samé, ale pro novinový tiskový proces. I zde se měří metodou M1.
ISO 12647-6 – Flexotiskový proces – to samé, ale pro flexotisk. Vzhledem v obrovské variabilitě flexotiskových substrátů a procesů, definice barevnosti jsou velmi volné a preferuje se domluva o barevné referenci mezi zadavatelem a zhotovitelem. Zajímavostí je, že tato ISO norma jako jediná se zabývá i definicí přesnosti a stability reprodukce přímých barev.
ISO 12647-7 – Kontrola digitálního nátisku (hardproof) – v praxi jde o nejpoužívanější ISO normu, kterou každý den studia a tiskárny používají na kontrolu shody právě zhotoveného nátisku se zvolenou referencí.
ISO 12647-8 – Kontrola digitálního tisku (validation print) – ne příliš povedená ISO norma, definující kontrolu barevnosti digitálního tisku. V podstatě jde o normu pro kontrolu digitálního nátisku s širšími tolerancemi.
ISO/TS 10128 – Metody kalibrace tiskového procesu – jde o technickou zprávu, popisující metody, jak kalibrovat tiskový proces (kompenzační křivky, neutrální denzita, převody CMYK/CMYK).

Výběr z připravovaných ISO norem

ISO/FDIS 15339 – Kontrola barevnosti tiskových procesů (multiple technologies) – ve finální fázi návrhu (tedy těsně před vydáním) je ISO norma popisující kontrolu barevnosti tiskoviny, zhotovené libovolnou tiskovou technologií. Zajímavostí je dělení kvality tisku do 3 úrovní podle splněné tolerance.
ISO/DIS 14861 – Softproofing (barevně věrný náhled na monitoru) – připravuje se ISO norma, která popíše barevný monitor umístěný do ovládacího pultu tiskového stroje. V tomto případě není vůbec snadné sladit nastavení monitoru s okolním osvětlením.
ISO/CD 18620 – Standardizace kompenzačních křivek – každý rip, každé workflow používá jiný systém definice (jiný formát) kompenzačních křivek. V velmi ranném stádiu vývoje je norma, která by měla formátově kompenzační křivky sjednotit.

Závěr

V dalších dílech se budeme jednotlivým ISO normám věnovat podrobněji, upozorníme na nejdůležitější parametry a způsoby aplikace do praxe.