Měření v souladu s Fogra51/52
Jediné správné měření, které je v souladu s Fogra51/52 a s normou ISO 12647-2 z roku 2013 je měření typu M1, tedy takové, kde jako iluminant je použito denní světlo D50 s definovanou složkou UV záření. Jedině takový spektrální fotometr je správný pro určení dávkování tiskové barvy CMYK, aby její nános byl v souladu v cílovými CIE Lab koordináty z reference.
Takže všechny tiskárny bez výjimky čeká investice do takového zařízení – a mnohé to již s předstihem provedly. Ale asi sami cítíte, že investice do ručního spektrálního fotometru bude jiná, než do skenovacích systémů v řízení tiskového stroje. Jak na to?
Měření na tiskovém stroji
Častou otázkou mi kladenou je, zda se při zavedení nové Fogra reference musí změnit i všechny měřicí přístroje pro řízení tiskových procesů tak, aby dokázaly měřit světlem M1 a detekovaly tedy OBA zjasňovače. Je to otázka velmi důležitá, protože zejména skenovací systémy v ovládání tiskového troje jsou záležitosti v řádech stovek tisíc a až miliónu korun a jejich výměna by tedy majitele tiskárny hodně bolela, že?
Pokud na následující otázku odpovíte správně, pak nové měřicí systémy nepotřebujete: Jakou veličinu měří a pro regulaci dávkování tiskové barvy používá váš skenovací systém? Optickou denzitu nebo barevnou hodnotu CIE Lab?
Měřím denzity
Pokud váš systém měří denzity a podle nich reguluje přívod tiskové barvy, pak výměna určitě není zapotřebí. Respektive bude nutné pouze nové určení cílových denzit pomocí měření nových CIE Lab koordinátů, pomocí nového, např. ručního spektrálního fotometru s měřením metodou M1. Takže sice nějaké investice budou potřeba - nový spektrální fotometr – ale je to investice několikanásobně nižší, než kolik strojí celý skenovací systém. Ale budete muset provést nový kalibrační test, měřit CIE Lab tiskových CMYK barev novou metodou M1 a následně vaším „starým“ skenovacích systémem určit, jaká „stará“ denzita odpovídá nové barevnosti.