Digitální nátisk
Tisková norma ISO 12647-2 z roku 2013 popsala tiskový substrát novým parametrem, parametrem fluorescence (někdy značeno jako DB), který popisuje množství OBA zjasňovačů v substrátu. Pro natírané ofsetové papíry (KL/KM) je udáno, že fluroescence se pohybuje mezi 8 a 14. Aby digitální nátisk korektně pokrýval tiskový gamut Fogra51/52, aby se choval na denním světle shodně jako tiskový substrát (zamezení UV metamerie), je nutné, aby i nátiskovací médium obsahoval OBA komponenty v přibližně stejném množství jako tiskový substrát. Aktuálně používané materiály pro nátisk, který měl za úkol simulovat starou referenci Fogra39, v sobě žádné OBA komponenty záměrně neměly – nebyly třeba, protože definice Fogra39 vycházející z normy ISO 12647-2 z roku 2007 s jejich přítomností nepočítala a ani je tedy při měření nezaznamenávala. Nyní všechny tiskárny čeká „přezbrojení“ digitálního nátisku. Musí se zvolit nový druh nátiskovacího papíru a provést nové kalibrace – a pokud nemáte nový i1 Pro verze 2, pak musíte i tuto sondu dokoupit, abyste byli při kalibracích a tvorbě ICC profilu schopni měřit metodou M1, tedy světlem D50 s definovanou služkou UV záření.
Pro kategorii OBA, kde fluorescence < 8, což odpovídá reálným hodnotám natíraných papírů na trhu (podle mých měření, většinou se fluorescence pohybuje okolo 6 až 8) a pro simulaci Fogra51 reference (coated materiál PS1) jsou k dispozici následující 3 nátiskovací materiály, které mají certifikaci Fogra:
EFI Proof Paper 8245 Semi matte
GMG CheckProof 250 Semi matte
CGS ORIS PearlPROOF OBA Semimatte 250
Pro praxi v tiskárnách nutnost použití nového média však znamená, že po přechodnou dobu (1 až 2 roky) musejí používat dva nátiskovací papíry: starý pro simulace Fogra39 a nový pro simulace Fogra51. Výměny rolí v inkoustové tiskárně nejsou příliš praktické, takže řešení jsou pouze dvě: