Pokračujeme v seriálu o záludnostech přípravy a tisku přímými, většinou tedy Pantone, barvami. Dnes o správné komunikaci o těchto barvách, která zaručí, že obě strany (zadavatel i zhotovitel) mají jistotu, že se hovoří o stejném barevném odstínu. Zmíníme se také o měření Pantone barev.
Komunikace o Pantone barvách
Nejdříve malinko odbočíme od Pantone barev a zkusíme nalézt paralelu v CMYK tiskovém procesu. Jak jsou definovány barevné odstíny pro ofsetový tiskový proces výtažkovými barvami? Barevnost soutisků CMYK barev je definována tím, že se zadavatel a zhotovitel dohodne na barevné referenci, kterou oba dodržují. Touto referencí dříve bývala Fogra39, nyní to je Fogra51. Pomocí této reference je totiž všem soutiskům CMYK přiřazena jednoznačná barevnost definována v CIE Lab prostoru. Tato barevnost definuje CMYK soutisk:
1. Jednoznačně, tzn. že přiřazuje jednomu soutisku CMYK jeden barevný odstín CIE Lab.
2. Shodně pro všechny zúčastněné strany, tedy jak zadavatel, tak i zhotovitel mají k dispozici stejné CIE Lab hodnoty a tedy stejné barevné vjemy.
Takže definice CMYK barev pomocí jediné reference Fogra jasně a přesně určuje barevnost a nemůže se stát, že by došlo k omylu v tom, o jakém barevném odstínu se hovoří. Obě strany si na monitoru mohou simulovat shodnou barevnost, obě strany si na certifikovaném nátisku mohou simulovat shodnou barevnost. Obě strany si tuto barevnost mohou změřit na výsledném tiskovém archu.
A jak je to v případě Pantone barev? Bohužel je to spíše horší než lepší. Definování Pantone barvy jejím číslem, tedy např. Pantone 072 C (reflex blue) vůbec žádnou závaznou barevnost neurčuje, tato definice není ani jednoznačná, ani shodná pro obě strany výroby tiskoviny. Na vině jsou samozřejmě papírové verze Pantone vzorníků, jejich různé šarže a proces jejich stárnutí (degradace barvy na světle). Typický příklad: Grafik (tedy zadavatel) má k dispozici Pantone vzorník z roku 2008, v něm si najde, např. výše uvedenou barvu Pantone 072 C, tu začne používat ve svém grafickém návrhu a tu specifikuje v objednávce pro ofsetovou tiskárnu. Ta pravidelně nakupuje Pantone vzorníky, takže má verzi z roku 2015, nechá si tuto barvu podle tohoto vzorníku namíchat, vše vytiskne a problém je na světě. Políčko Pantone 072 C ze vzorníku 2008 má viditelně jiný barevný odstín než stejné políčko Pantone 072 C ze vzorníku z roku 2015 (jiný papír, různé stáří ard.). Takže ke shodnému číselnému vyjádření barvy (072 C) jsou k dispozici dvě vizualizace (lze ji definovat i jako CIE Lab hodnoty), dvě různé barevnosti.